Svetuje Karmen Cerovšek, terapevtka v Estetiki Nobilis:
Hiperpigmentacija je strokovni izraz za stanje kože, ki se kaže v obliki rjavih in črnih kožnih lis, ki so različnih oblik in velikosti. Le-te nastanejo zaradi prekomerne tvorbe melanina – pigmenta, ki sicer daje naravno barvo koži, lasem in očem.
Obstajajo različni dejavniki, ki povzročijo hiperpigmentacijo, vendar so med njimi najbolj izstopajo:
- izpostavljenost soncu,
- genetski dejavniki,
- starost,
- hormonski vplivi in
- poškodbe ali vnetja kože.
Hiperpigmentacijo pogosto imenujemo tudi:
- pigmentni madeži (lentigo solaris)
- melazma
- kloazma (nosečnice)
- temni madeži (rjavkasti madeži)
- starostne pege (lentigo senilis)
- temna brada
- madeži zaradi aken (postinflamatorna hipermelanoza)
- pege (efelide).
Hiperpigmentacija se kaže v obliki rjavih kožnih lis, ni nevarna bolezen, vendar pa lahko povzroči veliko neprijetnosti, saj se temni madeži navadno pojavijo na obrazu, dekolteju, hrbtišču rok in podlahteh ter drugih najbolj izpostavljenih delih telesa, ki so tudi največkrat izpostavljeni sončnim žarkom.
Med najpogostejše oblike hiperpigmentacije štejemo melazmo, ki se pojavi na obrazu v predelu ličnic in čela, nad zgornjo ustnico in tudi po dekolteju in podlahteh. Najpogosteje se pojavi po 25. letu starosti in se z leti stopnjuje. Še posebej ženske so zelo občutljiva skupina za melazmo, saj je slednja genetsko pogojena.
Vnetja, zdravljenja in poškodbe
Zelo pogost vzrok za nastanek hiperpigmentacij na koži so razna vnetja -govorimo o t.i. povnetni hiperpigmentaciji (postinflamatorna hiperpigmentacija). Pogosto se pojavi po hujših oblikah aken, po opeklinah ali drugih poškodbah kože, ki so povzročile vnetno reakcijo. Pozitivna stran te vrste hiperpigmentacije je, da se dobro odziva na zdravljenje in terapijo.
Obstaja širok razpon zdravstvenih dejavnikov, ki lahko povzročijo hiperpigmentacijo (Addisonova bolezen, Cushingova bolezen, hipotiroidizem in druge). Je tudi simptom določenih bolezni, kot so nekatere avtoimune in gastroenterološke bolezni, presnovne motnje in pomanjkanje vitaminov.
Hiperpigmentacija je lahko stranski učinek nekaterih hormonskih zdravljenj, kemoterapij, antibiotikov, antimalarikov, antiepileptikov in mnogih drugih zdravil. Preparati, ki lokalno odstranjujejo hiperpigmentacijo kontradiktorno lahko proizvajajo natanko enake.
No Comments